Heaoludisainer

Tervislikuma eluviisi poole liikumise 11 sammu

Tahame või mitte, aga nr 1 ja kõige tähtsam igasuguste asjade tegemise või alustamise juures on OTSUS! Miks ma midagi alustan? Miks mul seda vaja on? Kas see on minu tahe?

Kui otsus on tehtud, läheb kõik palju kergemini, sest sa tead, miks sa seda teed. Võid endale ka vastutuspartneri otsida, kellega koos on seda teekonda lihtsam käia, sest saate üksteist utsitada ja motiveerida. 

Siin on sulle üksteist olulist punkti, millest võiksid alustada:

  1. Määra eesmärgid: Sea endale selged ja mõõdetavad eesmärgid, mis aitavad sul tervislikumaks saada. Näiteks võid seada eesmärgi regulaarseks treenimiseks või tervislikumate toiduvalikute tegemiseks. Alusta väikestest sammudest ja lepi endaga kohe alguses kokku, et see kõik võtab aega. Parim variant on kõik punktid endaga (või koos vastutuspartneriga) läbi arutada ja kirja panna 😉 
  • Kui sa siiamaani pole üldse liikunud (ei mõtle seda, et töötad laos või poes ning liigud riiulite vahel, vaid seda, et köidad tossupaelad kinni ja lähed eraldi kõndima), siis alusta ühest kilomeetrist. Lihtsalt jaluta, kuula loodust, ole hetkes. 
  • Osta saia asemel sepikut või täisterarösti, peenleiva asemel rukkileiba.
  • Otsusta mitte juua karastusjooke.
  • Ära osta koju maiustusi kui sul on raske kiusatusele vastu panna.
  1. Tasakaalustatud toitumine: Järgi tasakaalustatud toitumise põhimõtteid, sealhulgas tarbi rohkem puu- ja köögivilju, täisteratooteid, valke ning vähenda suhkru, soola ja küllastunud rasvade tarbimist.
  • Tasakaalustatud toitumise ja taldrikureegli kohta loe artiklist TALDRIKUREEGEL.
  1. Regulaarne treenimine: Lisaks tasakaalustatud toitumisele on regulaarne treenimine oluline osa tervislikust elustiilist. Vali tegevused, mis sulle meeldivad ja mis sobivad sinu füüsilisele vormile ning tee neid regulaarselt.
  • Kui sulle ei meeldi jooksmine või rühmatreening, siis vali mõni muu aktiivne tegevus. Ja ikka selline, mis südame kiiremini põksuma paneb ja higistama ajab. Võimalusi on palju- Youtube, Instagram, erinevad mobiilirakendused.
  1. Piisav uneaeg: Taga piisavalt head und, sest see on oluline keha taastumiseks ja üldise tervise tagamiseks. Enamik täiskasvanuid vajab 7-9 tundi und ööpäevas.
  • Kui päris aus olla, siis peaks see punkt olema nr 1, sest uni on nii vaimse kui füüsilise heaolu vundament! Kui pole und, pole head elukvaliteeti (fakt!).
  1. Stressi juhtimine: Õpi stressiga toime tulema, sest pikaajaline stress võib tervisele negatiivselt mõjuda. Proovi erinevaid lõõgastumistehnikaid nagu meditatsioon, hingamisharjutused või jooga. Võib-olla aitab sul ennast maandada hoopis lõõgastav saun ja mõnus taimetee.
  • Minu puhul aitab alati endale hetke võtmine, nt võtan tassi kohvi ja istun ilma telefonita tugitooli. Samuti aitab looduses kõndimine, raamatu lugemine, lemmikmuusika kuulamine.
  1. Suitsetamisest loobumine: Kui suitsetad, siis üks olulisemaid muudatusi tervislikuma elu poole liikumisel on suitsetamisest loobumine. See parandab märkimisväärselt sinu üldist tervist.
  • Suitsetavaid inimesi vaadates mõtlen alati, et on inimesi, kes tahavad hullupööra elada, aga nad kaotavad tervise ja elu mõnele raskele haigusele. Ja on neid, kes hävitavad ennast igapäevaselt ja vabatahtlikult 🙁 
  1. Alkoholi tarbimise piiramine: Kui tarbid alkoholi, siis piira selle kogust ja tarbi seda mõõdukalt. Alkoholi liigtarbimine võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme.
  • Liigne alkoholi tarbimine tapab sinu tervist sama aeglaselt, aga pöördumatult, täpselt nagu suitsetamine.
  1. Hüdreeritus: Joo piisavalt vett, et hoida oma keha korralikult hüdreeritud. Vee joomine aitab hoida head ainevahetust, seedimist ja üldist tervist.
  • Nii nagu keha ei saa pikalt hakkama uneta, ei saa ta toimida ka veeta. Puhta vee tarbimine IGAPÄEVASELT on elementaarne ja eluliselt hädavajalik.
  1. Regulaarsed tervisekontrollid: Käi regulaarselt tervisekontrollis ja tee vajalikud terviseuuringud, et avastada võimalikud probleemid varakult ning hoida enda tervis kontrolli all.
  • Paljud tervisehädad saavad alguse vitamiinide ja mineraalainete vaegusest, seepärast on oluline lasta perearstil kontrollida D vitamiini taset. Samuti kolesterooli ja veresuhkrut, sest pikaajaline kõrgenenud tase toob kaasa tõsiseid ja pöördumatuid tüsistusi. 
  1. Positiivse suhtumise hoidmine: Oluline on hoida positiivset suhtumist ja olla enesekindel oma tervisliku elustiili muudatustes. Positiivne suhtumine aitab sul motivatsiooni hoida ja edukalt oma eesmärkideni jõuda.
  • Meil kõigil on raskeid ja nõmedaid hetki, lihtsalt nendesse ei tohi kinni jääda. Kas sa oled kuulnud lugu heast ja halvast hundist? Võitja on see hunt, keda sa rohkem toidad!
  1. Ekraaniaja piiramine: Liigne ekraaniaeg võib kaasa tuua mitmeid terviseriske, sealhulgas füüsilise passiivsuse, silmade koormuse, unehäired, kehvema vaimse tervise ja sotsiaalse isolatsiooni.
  • Oluline on leida tasakaal ekraaniaja ja muude tegevuste vahel. Mõtle enda jaoks välja tegevused, mis aitavad ekraaniaega vähendada, nt sportimine, jalutamine, lugemine, kunsti- või käsitöö tegemine. 
  • Mina ei scrolli kunagi telefoni voodis ega söömise ajal. 

Need üksteist punkti annavad sulle head algteadmised tervisliku elustiili poole pürgimisel. Oluline on teha järkjärgulisi muudatusi ja leida tasakaal, mis sobib just sinu elustiiliga.

Mind motiveerib teadmine, et olen eeskujuks oma kolmele pojale. Ja seda mitte ainult sõnades, vaid ka oma igapäevastes valikutes.

Ja ära unusta, et iga hommik võid uuesti alustada!

liitu uudiskirjaga